Educator's Guide To Gum

The Educator's Guide to Gum is a terrific tool for teachers and group leaders, suitable for use in the classroom as well as in informal learning environments. Recommended for grades 6 and up, the Educator's Guide to Gum costs $49.95, plus shipping, and is exclusively available at GleeGum.com. Please let us know how you like it!

The Educator's Guide to Gum contains:

The Make Your Own Chewing Gum Kit
An all-natural, interactive activity kit for kids that makes 30-60 pieces of gum

The Educator's Guide to the Make Your Own Chewing Gum Kit
Sample lesson plan, online resources, tips, and supplemental essays